Archiwum 2009-2010

Wyróżnieni w V Wojewódzkim Konkursie Papieskim

W lutym b.r. szkoła zgłosiła swój udział w V Wojewódzkim Konkursie Papieskim i wysłała pracę konkursową.  Do Komisji wpłynęły łącznie 42 prace z 18 szkół. Trzy prace zostały nagrodzone, a cztery wyróżnione; nasza szkoła otrzymała jedno z czterech wyróżnień. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że znaleźliśmy się w tym gronie.14 maja 2010r. dyr. Anna Świderska i pani Agnieszka Kozaczuk uczestniczyły w uroczystości podsumowania konkursów przedmiotowych, która miała miejsce w Auli Stefana Kardynała Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, gdzie z rąk Lubelskiego Kuratora Oświaty pana Krzysztofa Babisza odebrały dyplom i nagrody; były też gratulacje i podziękowania.    Jesteśmy bardzo zadowoleni, że podejmowane przez nas przedsięwzięcia i działania zostały zauważone na szczeblu wojewódzkim.

Ach, Beskidy, jakie cudne…

    Wczesnym rankiem, 4 maja, młodzież z naszej szkoły wraz z kolegami i koleżankami z innych szkół wyruszyła na kolejną turystyczną wyprawę. W ciągu czterech dni odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc: Czarnolas, Gidle, Jasną Górę, Pszczynę, Wisłę, Istebną, Koniaków, Jaworzynkę i Skarżysko-Kamienną. Na przejściu granicznym Jaworzynka Trójstyk przekroczyliśmy granicę czeską i słowacką. Po kilkugodzinnym marszu wszystkim udało się zdobyć najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – Baranią Górę (1220m n.p.m.); w ciągu jednego dnia pokonaliśmy trasę 21km. Do domu wróciliśmy pełni miłych wrażeń i wspomnień.

Witaj Majowa Jutrzenko…

Kalendarz wydarzeń historycznych Polski jest wyjątkowo bogaty. Wiele faktów odeszło w zapomnienie, ale są takie, o których chcemy i powinniśmy pamiętać. Do takich ważnych uroczystości należy święto obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.30 kwietnia 2010 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, przygotowana przez przedstawicieli klas IV i V pod opieką pań: Haliny Kurowskiej i Wiesławy Płochackiej. Uczniowie przypomnieli wszystkim zgromadzonym tło historyczne tamtych ważnych, nie tylko dla Polski, wydarzeń. Uczestnicy akademii wysłuchali też pieśni patriotycznych upamiętniających ważne fakty historyczne z 1791 roku. 

III olimpiada wiedzy ekologicznej

   Dnia 22 kwietnia uczniowie klas I-III pisali trzecią Olimpiadę Wiedzy Ekologicznej. W olimpiadzie wzięło udział 100% uczniów z każdej klasy. Testy zostały opracowane przez nauczycieli wychowawców, którzy jednocześnie tworzyli komisję konkursową. Po sprawdzeniu testów komisja wyłoniła klasowych mistrzów Ekologii.  1. Natalia Olesiejuk – ucz. kl. I; 2. Julia Korolczuk – ucz. kl. II; 3. Weronika Walczuk – ucz. kl. III. Zwycięscy zostaną nagrodzeni okolicznościowymi dyplomami podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.

Katyń – pamiętamy i będziemy pamiętać

Wojna wszystkim kojarzy się z wyjątkowym okrucieństwem. Wszyscy żołnierze w obronie Ojczyzny narażają swoje życie. Często giną w ogniu walk. W czasie II wojny światowej nie wszystkim żołnierzom przyszło oddać życie na froncie w ogniu walk z wrogiem. Wielu dzielnych żołnierzy trafiło do obozów jenieckich. Obrońcy Polski byli jeńcami zarówno niemieckimi jak i rosyjskimi. Los oficerów, którzy trafili do niewoli na terenach dawnego ZSRR, był wyjątkowo tragiczny. Zamordowano tysiące żołnierzy – oficerów. Mordu dokonano wiosną siedemdziesiąt lat temu.By uczcić pamięć niewinnych ofiar ludobójstwa, uczniowie naszej szkoły najpierw poszukiwali informacji na temat tamtych okrutnych wydarzeń w różnych źródłach wiedzy.Podczas kolejnego spotkania obejrzeli prezentację multimedialną o tych smutnych faktach, następnie wysłuchali montażu słowno – muzycznego przygotowanego przez uczniów klasy VI. W bibliotece szkolnej obejrzeć też można gazetkę i wystawkę książek tematycznie nawiązujących do tragicznych wydarzeń z 1940 roku.

10 kwietnia 2010r.

 Ten dzień… Ta wielka tragedia… Ci, którzy zginęli…

Na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Konkurs wielkanocny

     W okresie wielkanocnym został rozstrzygnięty konkurs na dekorację świąteczną. Uczniowie wykonali piękne stroiki, palmy, pisanki, kurczaczki i zajączki. Poziom konkursu był bardzo wysoki, dlatego jury postanowiło przyznać po kilka równorzędnych miejsc. Rada Rodziców ufundowała nagrody wszystkim uczestnikom.

Walentynkowa Poczta

    Przez cały dzień, 11 lutego, działała w naszej szkole Walentynkowa Poczta. Każdy każdemu mógł napisać coś miłego. Poszczególne klasy oraz „małe przedszkole” wraz z wychowawcami wykonały wielkie Walentynki, które zostały zaprezentowane podczas rozdania kartek z poczty. Uczniowie SU pilnowali, aby wszystko przebiegało zgodnie z planem.

Lekcje w naszej szkole – język rosyjski…

Jak zabawa to … tylko w Żerocinie

    28 stycznia w Szkole Podstawowej w Żerocinie odbyła się zabawa choinkowa. Dzieci bawiły się przy dźwiękach muzyki w wykonaniu zespołu muzycznego „RED STAR”. Podczas imprezy jedną z licznych atrakcji był konkurs na najciekawszy strój karnawałowy. Zainteresowanie konkursem było ogromne, wśród tańczących mogliśmy spotkać: Wampirzycę, Michaela Jacksona, Dodę, Diabła, Clowna, Króliczka, Pirata i wiele innych ciekawych i tajemniczych postaci. Rada Rodziców, doceniając chęci i wyobraźnię „przebierańców”, ufundowała mnóstwo nagród.W trakcie zabawy, w celu uzupełnienia energii, dzieci zostały zaproszone na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Największą atrakcją wieczoru była wizyta Mikołaja.Wszyscy bawili się znakomicie, pomimo szalejącej za oknami śnieżycy.

Dzień Babci i Dziadka

21 stycznia odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą licznie przybyli dziadkowie i babcie naszych uczniów. Uczniowie klas młodszych przygotowali z tej okazji część artystyczną, podczas której recytowali wiersze, śpiewali piosenki, a także przedstawili krótkie skecze poświęcone gościom. Każdy występ nagradzany był gromkimi brawami. Po części artystycznej dzieciaki wręczyły babciom i dziadkom drobne upominki wykonane własnoręcznie; niejednej osobie zakręciła się w oku łza wzruszenia. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem, podczas którego babcie i dziadkowie wspominali swoje dzieciństwo i lata szkolne.

Gdy się nad Betlejem Gwiazda zatrzymała…

    W Szkole Podstawowej w Żerocinie, tradycyjnie już w okresie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, została przygotowana Wigilia Szkolna z udziałem Ks. Proboszcza Wiesława Mańczyny. Spotkanie opłatkowe poprzedziły wystawione Jasełka pt. „Gdy się nad Betlejem gwiazda zatrzymała”. W przedstawieniu ukazującym wydarzenia biblijne związane z przyjściem na świat Jezusa Syna Bożego wzięli udział uczniowie zarówno klas młodszych, jak i starszych. Opiekę artystyczną nad widowiskiem objęły panie: Agnieszka Kozaczuk i Aldona Chwedczuk. W przygotowaniu scenografii pomagali m.in.: Beata Panasiuk, Martyna Świderska, Łukasz Moskal, jak również Pani Dyrektor Anna Świderska. Spektakl zgromadził dzieci, rodziców i nauczycieli. Trud młodych aktorów włożony w stworzenie przedstawienia nagrodzono gromkimi brawami. W dalszej części programu przed widownią wystąpili uczniowie w utworzonych chórach klasowych, śpiewając kolędy i pastorałki. Przegląd Kolędniczy przebiegał na wysokim poziomie artystycznym. Zadziwiały wykonania ujawniające szczególne uzdolnienia muzyczne. Tradycja przeplatała się ze współczesnością. Podczas Wigilii Szkolnej nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu o tematyce świątecznej. Zarówno osoby nagrodzone, jak i pozostali uczestnicy konkursu otrzymali z rąk pani dyrektor nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

II Powiatowy Przegląd Teatrzyków Dziecięcych

Najmłodsi członkowie Szkolnego Koła Teatralnego „Tygrysie Oczko”, tzn. uczniowie  klasy I i III wzięli udział w II Powiatowym Przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych o laur „Czarnej Róży”, który odbył się 7 grudnia 2009 roku w siedzibie MOK w Międzyrzecu Podl. Pod kierunkiem pani Aldony Chwedczuk mali aktorzy przygotowali spektakl p.t. „Ekostrażnicy” składający się z dwóch  tematycznie połączonych ze sobą części. W pierwszej części widz dowiedział się, jak należy dbać o swoje otoczenie oraz w jaki sposób należy segregować śmieci. Natomiast w drugiej zetknął się z humorystyczną interpretacją wiersza „Paweł i Gaweł”, opowiadającym, jak trudno żyć z sąsiadem, który w sposób dokuczliwy dla innych zaśmieca najbliższe środowisko. „Tygrysie Oczko” za swe wystąpienie otrzymało szereg prezentów z rąk jury, które doceniło zarówno kunszt aktorski, jak i dydaktyczną stronę przedstawienia. Był to przegląd, a nie konkurs, więc nie zdobywano żadnych  nagród. Jednak ten występ ubogacił wszystkich w nowe doświadczenia estradowe, zwłaszcza na dużej scenie; w blasku jupiterów i przy profesjonalnym nagłośnieniu. Nasi mali aktorzy wrócili do Żerocina  usatysfakcjonowani i dumni, że mogli reprezentowaćswoją szkołę jako jedyną z gminy Drelów na tym przeglądzie teatralnym.

Obchody dnia niepodległości

9 listopada 2009r. w Szkole Podstawowej w Żerocinie odbyła się uroczysta akademia poświęcona 91 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowali ja uczniowie V i VI klasy, a składały się na nią pieśni patriotyczne oraz montaż słowno-muzyczny. Fragment montażu został zaprezentowany przez naszych uczniów w Łózkach podczas gminnych obchodów Święta Niepodległości.

IX DZIEŃ PAPIESKI – JAN PAWEŁ II – PAPIEŻ WOLNOŚCI

16 października z okazji IX Dnia Papieskiego uczniowie kl.VI z SP w Żerocinie, pod kierunkiem p. Agnieszki Kozaczuk, przygotowali i zaprezentowali program artystyczny wskazujący na wymiar wolności w życiu człowieka. W oparciu o nauczanie Jana Pawła II i przypowieść o synu marnotrawnym młodzi „aktorzy” ukazali, że „wolność dobrze i twórczo wykorzystana jest wolnością niezmarnowaną”.  Papież w „Liście do młodych” pisał: „Być wolnym, to nie znaczy czynić wszystko, co mi się podoba, na co mam ochotę. Być wolnym, to znaczy być człowiekiem prawego sumienia i czynić to, co jest prawdziwym dobrem, to być człowiekiem dla drugich”. Program artystyczny poprzedziła prezentacja multimedialna przybliżająca życie i pontyfikat Papieża Jana Pawła II. W naszej szkole odbyły się również konkursy o tematyce papieskiej. W konkursie wiedzy dla uczniów klas: IV-VI wyróżnienie otrzymali: Michał Kurowski – kl. V i Wioletta Kortoniuk – kl. VI. W konkursie plastycznym pt. „Jan Paweł II w oczach dziecka” w kategorii klas młodszych I miejsce zdobyła Agnieszka Panasiuk ( kl. II), II miejsce – Gabriel Panasiuk (kl. III), III miejsce – Julia Korolczuk (kl. II) i Kamila Wawdysz (kl. I). W kategorii klas starszych I miejsce komisja konkursowa przyznała Izabeli Panasiuk z klasy V i Kindze Michalczuk (kl. IV). II miejsce również zajęły dwie osoby: Hubert Michalczuk i Przemysław Jaszczuk z kl. V. Trzecie uzyskała Monika Wawdysz z kl. V. Rozstrzygnięcie i podsumowanie konkursów nastąpiło 16 października; z rąk Pani Dyrektor Anny Świderskiej uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Uczniowie naszej szkoły wzięli także udział w gminnych konkursach przeprowadzonych w ramach IV Marszów na Orientację Pamięci Jana Pawła II. W konkursie wiedzy o Papieżu II miejsce zdobyła Wioletta Kortoniuk, natomiast w           konkursie plastycznym I miejsce zdobył Hubert Kortoniuk z kl. I oraz Izabela Panasiuk. IV miejsce uzyskał Piotr Korolczuk z kl. I i Iwona Marczuk z kl. VI. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Uczniowie angażując się w podejmowane działania mają możliwość głębszego poznawania nauki Jana Pawła II oraz kształtowania własnych sumień w oparciu o wskazania Piotra naszych czasów.

Ślubowanie uczniów klasy I.

      Dnia 14 października 2009 roku w naszej szkole odbyło się  uroczyste Ślubowanie uczniów klasy I. Dzień ten przywitał wszystkich zaskakująco zimową aurą. Jednak to nie przeszkodziło nikomu w przybyciu na tę uroczystość; zarówno gościom, jak i licznie zgromadzonym  rodzicom, a przede wszystkim uczniom. Pierwszoklasiści wkroczyli na salę z tornistrami na plecach i okazało się, że zabłądzili w lesie. Tam spotkali złą Wiedźmę, która rzuciła na nich swoje czary,  odbierając  im całą wiedzę zdobytą dotychczas w szkole. Na szczęście zjawiła się Pani Jesień, która w asyście dwóch Jeży zaprowadziła dzieci do  Leśnej Szkoły im. Sowy Mądrej Głowy otwierając złotym kluczem Bramy Wiedzy. Leśne Skrzaty  dzieliły się swoją mądrością z  pierwszakami w  szkole Pani Jesieni, a następnie przeprowadziły im egzamin. Na początek uczniowie wykazali się wiedzą o swoim ojczystym kraju, potem zaśpiewały piosenkę w języku angielskim. Następnie wykazały się wiadomościami z zakresu przyrody i ekologii oraz matematyki rozwiązując dwa zadania zainscenizowane przez Jeże. Na koniec uczniowie udowodnili, że potrafią bezpiecznie wrócić do swojej szkoły. Po znakomicie zdanym egzaminie uczniowie klasy I przystąpili do uroczystego Ślubowania na Sztandar Szkoły. Zanim jednak zostali pasowani na ucznia i stali się pełnoprawnymi członkami Braci Uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Żerocinie pojawiła się znów Wiedźma. Tym razem zażądała od rodziców, aby i oni złożyli ślubowanie. Po ślubowaniu rodzice także musieli zdać egzamin. Polegał on na wypiciu kwaśnego cytrynowego soku i uśmiechnięciu się do zdjęcia. Dopiero wówczas pani dyrektor Anna Świderska pasowała każdego ucznia, który  z rąk wychowawczyni Aldony Chwedczuk otrzymywał  pamiątkowy dyplom i książkę ufundowaną przez Radę Rodziców. Następnie głos zabrał jeden z zaproszonych gości – pan Ireneusz Bielecki , który wraz z panem Rafałem Kortoniukiem wręczył upominki nowo pasowanym uczniom. Na zakończenie wszyscy pozowali do pamiątkowych zdjęć. Kolejnym punktemuroczystości był poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów klasy pierwszej.  Oprócz  gości i uczniów  rodzice  zaprosili wszystkich nauczycieli naszej szkoły, którzy w tym dniu świętowali Dzień Edukacji Narodowej.

Wyróżniony na Białorusi

W ubiegłym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej w Żerocinie wzięli udział w konkursie plastycznym „Strażak ratownik oczami dzieci i młodzieży” organizowanym we współpracy władz samorządowych i strażackich powiatu bialskiego i obwodu brzeskiego na Białorusi. Na konkurs zostały przekazane dwie prace plastyczne uczniów klasy II (obecnej klasy III). Z uwagi na wysoki i wyrównany poziom nadesłanych prac komisja przyznała tylko wyróżnienia. Jedno z 7 wyróżnień (na 46 ocenianych prac) otrzymał uczeń naszej szkoły, Gabriel Panasiuk. Wyróżnione prace zostały przesłane na kolejny etap do Brześcia. Dnia 9 października br. w OSP RP w Białej Podlaskiej Gabriel Panasiuk odebrał z rąk starosty bialskiego p. Tadeusza Łazowskiego dyplom i nagrodę rzeczową ufundowaną przez władze obwodu brzeskiego na Białorusi za wyróżnienie uzyskane w kolejnym etapie konkursu. Po części oficjalnej uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w pokazie nowoczesnego sprzętu strażackiego. Obserwowali również ćwiczenia bojowe w wykonaniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP. Ponadto mieli możliwość zaprezentowania się w roli przyszłych strażaków.

Wyjazd do Roskoszy

25 września 2009r. 17 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Żerocinie wybrało się po południu do miejscowości Roskosz na pokazy musztry kawaleryjskiej. Dzieci miały możliwość obejrzenia wystawy poświęconej wybuchowi II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem szlaku Pułku 3 Strzelców Konnych. Następnie udały się na pobliską łączkę, gdzie z zaciekawieniem obserwowały musztrę i pokazy władania białą bronią – szablą i lancą. Później obejrzały stajnie polowe i namioty mieszkalne, w których podczas przemarszu szwadronu nocują kawalerzyści i ich konie. Po kilku godzinach pełnych wrażeń dzieci wróciły autokarem do Żerocina.

Przedszkolaki są wśród nas

Od dnia 2.09.2009r. w ramach projektu „Kompleksowy system edukacji przedszkolnej w gminach północnej Lubelszczyzny” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej przy Szkole Podstawowej w Żerocinie działa oddział przedszkolny. Grupa przedszkolna liczy piętnaścioro dzieci w  wieku od 3-5 lat. Zajęcia odbywają się pięć dni w tygodniu w godzinach od 8:00 do 13:00. Standardowe zajęcia edukacyjno-wychowawcze wzbogacone są o język angielski (2 razy w tygodniu dla grupy 5-latków) oraz rytmikę prowadzoną 2 razy w tygodniu dla każdej grupy. W oddziale prowadzone są też konsultacje z logopedą i psychologiem(średnio 4 godziny w miesiącu). W przedszkolu realizowany jest program wychowania przedszkolnego „Dobry start przedszkolaka”. Organizowane są zajęcia oparte na jak największej aktywności dzieci oraz współpracy nauczyciela z rodzicami. Rodzice w grupie przedszkolnej pełnią rolę zasadniczą – są współorganizatorami zajęć. Zapewnia to stworzenie wokół dziecka „uczącego i przyjaznego środowiska”.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010

Dnia 1 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Mszy świętej odprawionej w miejscowej kaplicy przewodniczył ks. proboszcz Wiesław Mańczyna, natomiast w szkole powitała wszystkich pani dyrektor Anna Świderska oraz grono pedagogiczne.