Archiwum 2014-2015

SUKCESY MŁODYCH RECYTATORÓW

W roku szkolnym 2014/15 uczniowie klasy trzeciej pod  kierunkiem mgr Aldony Chwedczuk zaangażowali się w przygotowania do konkursów recytatorskich. Zmotywowani zostali ubiegłorocznymi sukcesami na III Międzyszkolnym Konkursie Poezji ks. J. Twardowskiego, gdzie Lidia Borowik zdobyła II miejsce, a Julia Martyniuk  zwyciężyła zdobywając I miejce. Dnia 29 kwietnia 2015 r. pięć trzecioklasistek wzięło udział w XXXIV Małym Konkursie Recytatorskim w Drelowie. Na szczeblu gminnym zaprezentowały się: Aleksandra Korolczuk, Lidia Borowik, Julia Martyniuk, Zuzanna Turyk oraz Emilia Kortoniuk. Julia Martyniuk zdobyła II miejsce, otrzymała nagrodę książkową i tym samym zakwalifikowała się na kolejny etap na szczeblu powiatowym. Eliminacje powiatowe odbyły się 6 maja w Międzyrzecu Podlaskim. Jury doceniło kunszt aktorski naszej małej recytatorki i przyznało jej I miejsce. Uczennica otrzymała nagrodę książkową i możliwość zaprezentowania swoich zdolności recytatorskich podczas Koncertu Laureatów w Lublinie dnia 2 czerwca 2015 r., gdzie przybyli zwycięscy konkursów ze wszystkich powiatów województwa lubelskiego. Julia reprezentowała powiat bialski, a organizatorem tej gali był Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.Również 2 czerwca 2015 r. w Zespole Szkół w Dołdze odbył się konkurs recytatorski poezji ks. Jana Twardowskiego „Ogrody Myśli”.W konkursie wzięło udział kilkudziesięciu uczestników z okolicznych szkół, którzy byli podzieleni na trzy kategorie wiekowe. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów. Swoje umiejętności recytatorskie prezentowali Piotr Szczepaniuk – uczeń klasy II, Lidia Borowik i Emilia Kortoniuk – uczennice klasy III. Grupa w bardzo wzruszający sposób recytowała przygotowane teksty, a publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników, gdyż poziom umiejętności zaprezentowany przez dzieci był bardzo wysoki. Wśród laureatów znalazł się Piotr Szczepaniuk, który zajął III miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Spotkanie z misjonarzem z Papui Nowej Gwinei

29 maja w naszej szkole gościliśmy misjonarza Ojca Krzysztofa Zacharuka, pochodzącego z Drelowa, który przybliżył uczniom problematykę mieszkańców dalekiego kraju, jakim jest Papua Nowa Gwinea. Misjonarz opowiadał o dzieciach, rówieśnikach naszych uczniów, o ich życiu codziennym i problemach z tym związanych. Mówił o wielkiej potrzebie niesienia pomocy cierpiącym, zwłaszcza na różne choroby. Opowiadał o działaniach mających na celu polepszenie warunków życia zarówno duchowego, jak i materialnego mieszkańców Papui Nowej Gwinei. Jako kapłan z radością mówił o budowie nowego kościoła, tak bardzo potrzebnego na misjach. Nie zabrakło także humorystycznych opowieści. Uczniowie mieli sposobność pogłębić swoją wiedzę o egzotycznej roślinności i zwierzętach, a także o ludowych zwyczajach mieszkańców Papui Nowej Gwinei. Opowieści były ilustrowane eksponatami, które Ojciec Krzysztof przywiózł ze sobą, a także prezentacją multimedialną. W końcowej części spotkania misjonarz odpowiadał na liczne pytania dzieci.Wizyta Ojca Krzysztofa wzbudziła wiele radości i uświadomiła uczniom, że są miejsca na świecie, w których ludzie żyją w bardzo trudnych warunkach, ale potrafią cieszyć się każdym dniem

WYCIECZKA FARMA ILUZJI

VIII RAJD ROWEROWY ŚLADAMI POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH

25 maja 2015 roku gościliśmy w naszej szkole uczestników VIII rajdu rowerowego „Śladami powstańców styczniowych”. Przyjechali do nas uczniowie szkół z Rudnik, Międzyrzeca Podlaskiego, Tuliłowa. Uczestnicy rajdu obejrzeli prezentację „Szlakiem Legionów Piłsudskiego po Podlasiu”, zobaczyli historyczną tablicę z kopca, usypanego w 1936 roku na cześć Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy  oraz replikę kopca, powstałą obok budynku szkoły w 2000 roku. Po krótkim odpoczynku uczniowie i ich opiekunowie ruszyli w dalszą drogę.

Matematyczne osiągnięcia uczniów

W dniu 8 maja 2015 r. uczniowie z klas III – VI wzięli udział w XXIII edycji Międzynarodowego Konkursu Matematycznego – Olimpiada Wiedzy Archimedes Plus – Matematyka Plus. Dzięki wytrwałej pracy uczniów pod kierunkiem pani Marii Peplak w gronie 12 uczestników konkursu znalazło się aż 7 laureatów. Są to:

– Łukasz Kowalczyk klasa VI – laureat II stopnia

– Emilia Kortaniuk klasa III – laureat II stopnia

– Bartłomiej Matysiak klasa VI – laureat III stopnia

– Hubert Hajczuk klasa III – laureat III stopnia

– Piotr Korolczuk klasa VI – laureat IV stopnia

– Igor Nikończuk klasa III – laureat IV stopnia

– Aleksandra Korolczuk klasa III – laureat V stopnia

Najlepszym Matematykiem Roku w naszej szkole okazał się uczeń klasy VI Łukasz Kowalczyk, który oprócz tego, że został laureatem w międzynarodowym konkursie matematycznym, zdobył również 100 % punktów z matematyki na Sprawdzianie Szóstoklasisty.

Uzyskał najlepszy wynik wśród tegorocznych szóstoklasistów w Gminie Drelów – 100% punktów z matematyki, 100 % z języka angielskiego i 90 % z języka polskiego.

3 MAJA ŚWIĘTO KONSTYTUCJI

Jak co roku świętowaliśmy rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja. Uczniowie klas czwartej i szóstej przygotowali montaż słowno – muzyczny. Wszyscy uczniowie szkoły zebrali się w sali gimnastycznej i wysłuchali przygotowanej inscenizacji.  W ten sposób uczczono jedno z najważniejszych wydarzeń z historii naszego kraju.

PRZEDSTAWIENIE CYRKOWE GRUPY O’BIMBOLANDO

WYSTĘP TEATRZYKU

NASZĄ SZKOŁĘ ODWIEDZIŁ TETR PRZYPOMINAJĄC DZIECIOM O POTRZEBIE ZDROWEGO ŻYWIENIA I CODZIENNEJ AKTYWNOŚCI RUCHOWEJ

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

ZABAWA CHOINKOWA

„Czary na srebrnym ekranie”

Język filmu wykorzystuje wiele specyficznych środków wyrazu. Jednym z takich środków są efekty specjalne. Historię ich narodzin i rozwój na przestrzeni lat były tematem multimedialnej lekcji specjalnej, którą uczniowie klas V i VI obejrzeli 20 stycznia 2015 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Dzięki tej niezwykłej lekcji poznaliśmy tajniki powstawania niektórych efektów specjalnych, obejrzeliśmy wybrane tricki scenograficzne i niesamowite, często wręcz kaskaderskie umiejętności aktorów.  W drugiej części spotkania zostaliśmy zaproszeni na projekcję niezwykle wzruszającego filmu „Mój przyjaciel Hachiko”. Po obejrzeniu filmu czekała nas kolejna przyjemność – pobyt na basenie. To była naprawdę fajna wyprawa!

WIGILIA SZKOLNA 2014

W piątek 19 grudnia odbyły się w naszej szkole Jasełka przygotowane wspólnie z dziećmi pod kierunkiem nauczycieli: p. Agnieszki Kozaczuk i p. Aldony Chwedczuk. To niezwykle piękne przedstawienie, podczas którego uczniowie wcielili się w wiele świątecznych ról, przybliżyło zarówno  publiczności,  jak i samym aktorom, znaczenie Tajemnicy Bożego Narodzenia. Szczególną uwagę zwróciły role dzieci z kl. II i III, które pokłoniły się Dzieciątku i zatańczyły „Krakowiaka” w  barwnych strojach, przygotowanych we współpracy z rodzicami.  Program artystyczny połączony był ze spotkaniem opłatkowym, któremu  przewodniczył zaproszony na szkolną uroczystość Ks. Kanonik Wiesław Mańczyna. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa. Scenki z życia nowonarodzonego Dzieciątka, Pasterzy, Mędrców oraz Aniołów przeplatane były kolędami i pastorałkami. W przygotowania do Wigilii Szkolnej włączyli się wszyscy nauczyciele, jak również inni pracownicy szkoły. Program artystyczny poprowadziła p. Agnieszka Marczuk. Pani dyrektor Anna Świderskaw imieniu swoim, nauczycieli i uczniów złożyła wszystkim obecnym  najlepsze życzenia świąteczno noworoczne. Po przełamaniu się opłatkiem, wszyscy mogli skosztować wigilijnych potraw przygotowanych przez rodziców.

Mikołaj odwiedza przedszkolaków

Wizyta Księdza Biskupa Kazimierza Gurdy

Dnia 17 listopada do naszej szkoły przybył Ksiądz Biskup Kazimierz Gurda. Na sali gimnastycznej na Dostojnego Gościa oczekiwali uczniowie, nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły. Słowa serdecznego powitania popłynęły od p. dyrektor Anny Świderskiej oraz dzieci – przedstawicieli wszystkich uczniów. Uroczystość uświetnił program artystyczny przygotowany przez dzieci pod kierunkiem katechetki p. Agnieszki Kozaczuk. Inscenizacja wzbudziła wielkie zainteresowanie Księdza Biskupa. Nasz Gość nie szczędził słów uznania dla młodych aktorów. Ksiądz Biskup zabierając głos, podziękował wszystkim, którzy włączyli się w trud przygotowania dzisiejszej uroczystości. Przemawiając do zebranych, podkreślił, że wszyscy jesteśmy wezwani do świętości i każdemu życzył osiągnięcia tego najważniejszego życiowego celu, jakim jest zbawienie. Nasz Gość spotkał się również z nauczycielami i wszystkimi pracownikami szkoły. Podczas tego spotkania wyraził wdzięczność pedagogom za wielki trud, jaki wkładają w kształtowanie młodego pokolenia i wyraził pragnienie, aby w sytuacji licznych zagrożeń, jakich przysparzają współczesne uwarunkowania , z nieustanną troską pochylali się nad powierzonymi pod opiekę dziećmi.Ksiądz Biskup – kończąc zarówno swoje spotkanie ze zgromadzonymi na sali gimnastycznej, jak i to późniejsze – udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

Święto Niepodległości

Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze”

Andrzejki to dzień, który daje okazję do doskonałej zabawy. Ten wieczór to tradycyjny czas wróżb, magii, przepowiedni. W naszej szkole tradycyjna zabawa andrzejkowa odbyła się 29 listopada 2014 roku. Uczniowie w stosownie do święta udekorowanej sali tańczyli, bawili się, wróżyli. Dodatkową atrakcją wieczoru było karaoke, dzięki któremu udało się odkryć, że mamy w szkole niezwykłe talenty muzyczne. Rodzice uświetnili zabawę przygotowując słodkości.

DZIEŃ PAPIESKI W NASZEJ SZKOLE

17 października przeżywaliśmy szkolne obchody XIV Dnia Papieskiego, pod tegorocznym hasłem „Świętymi bądźcie”. Uczniowie naszej szkoły, pod opieką katechetki pani Agnieszki Kozaczuk, przygotowali program słowno-muzyczny połączony z fragmentami spektaklu, przypominającymi drogę do świętości Karola Wojtyły – od 27 kwietnia b.r. – Świętego Jana Pawła II. Inscenizacja pomogła  zastanowić się nad znaczeniem biblijnego wezwania do świętości i w odkrywaniu własnej drogi do świętości

Ślubowanie Pierwszoklasistów

Dnia 14 października 2014r. w Szkole Podstawowej w Żerocinie odbyło się uroczyste ślubowanie klasy pierwszej. Na uroczystość ślubowania przybył pan wójt Piotr Kazimierski .W tak ważnym dniu pierwszakom towarzyszyli rodzice, dyrektor szkoły, nauczyciele i starsi koledzy. Pierwszaki do tej uroczystości przygotowywały się bardzo starannie i kiedy nadszedł ten dzień były ogromnie przejęte. Zorganizowały krótką inscenizację „Witamy w Szkołolandii”, podczas której mówiły wiersze , śpiewały piosenki i rozwiązywały zagadki. Po rozwiązaniu wszystkich zadań Król Ołówkos wraz z Królową stwierdzili, że mogą zostać pasowani na uczniów. Po zakończeniu części artystycznej uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie pani dyrektor dokonała pasowania na pełnoprawnych uczniów oraz wręczyła pierwszakom pamiątkowe książeczki, które ufundowała Rada Rodziców. Na zakończenie uroczystości pan wójt złożył pierwszakom serdeczne życzenia i obdarował ich pamiątkowymi prezentami. Po akademii rodzice klasy pierwszej zaprosili gości na słodki poczęstunek.

Akcja zbioru jabłek

W bieżacym roku szkolnym przeprowadzono akcję zbioru jabłek. Pozyskane pieniądze z sprzedaży jabłek, będą przeznaczone na cele szkolne. Serdeczne podziękowanie dla wszystkich zaangażowanych osób w akcję.

Występ klauna Waldusia

Dnia 25.09.2014 odbył się występ klauna Waldusia. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z występu.

Bezpieczeństwo na drodze

Z początkiem roku szkolnego naszą szkołą odwiedził policjant. Tematem spotkania było bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2014-2015

Dnia 1 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Mszy świętej odprawionej w miejscowej kaplicy przewodniczył ks. proboszcz Wiesław Mańczyna, natomiast w szkole powitała wszystkich pani dyrektor Anna Świderska oraz grono pedagogiczne