Archiwum 2012-2013

WYJAZD DO BIAŁEJ PODLASKIEJ

18 czerwca 2013 roku uczniowie klas: trzeciej, czwartej i piątej pod opieką swoich nauczycieli odbyli wycieczkę Biblioteki Miejskiej w Białej Podlaskiej. Wyruszyliśmy rano rowerami do sąsiadującej z Żerocinem miejscowości Szachy, skąd w dalszą podróż udaliśmy się pociągiem. Do biblioteki przeszliśmy piechotą, tam już czekali na nas pracownicy Multicentrum, którzy przeprowadzili z nami trzy różnorodne zajęcia(informatyczno – graficzne, konstrukcyjne i przyrodnicze). Dwie godziny minęły nam bardzo szybko i ciekawie. Po opuszczeniu biblioteki posililiśmy się kanapkami podziwiając przy okazji amfiteatr i Park Radziwiłłowski. Następnie udaliśmy się na krótki spacer po mieście, oglądaliśmy niektóre budowle i pomniki. Miłym przerywnikiem były lody. W drodze powrotnej, jako że dzień zrobił się upalny, ugasiliśmy pragnienie przy źródełku wody oligoceńskiej w stacji wodociągów. Następnie znowu szybki spacer na dworzec kolejowy i podróż pociągiem do stacji Szachy. Około godziny 15 byliśmy już pod naszą szkołą. Wyprawa była bardzo ciekawa, niektóre dzieci po raz pierwszy jechały pociągiem i zobaczyły nowoczesną bibliotekę.

WYCIECZKA DO ZAMOŚCIA

3 czerwca 2013 roku w ramach obchodów Dnia Dziecka wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami i niektórymi rodzicami udali się na wycieczkę autokarową do Zamościa. Wyruszyliśmy rano dwoma autokarami. Przez całą drogę dopisywały nam humory, podziwialiśmy z okien autobusów zmieniające się krajobrazy Polesia i Wyżyny Lubelskiej. Do Zamościa przybyliśmy na godzinę 11, tam czekał już na nas przewodnik. Po krótkiej przejażdżce po Zamościu rozpoczęliśmy piesze zwiedzanie tego pięknego, renesansowego miasta. Byliśmy w Rotundzie, kolegiacie, podziwialiśmy mury obronne, piękne kamieniczki i Ratusz. Odpoczęliśmy na rynku, dzieci kupiły sobie pamiątki. Następnie udaliśmy się do McDonald̍̍ˊsa, skąd po dłuższym odpoczynku pojechaliśmy do ogrodu zoologicznego. Zamojskie zoo to jedyny tego typy obiekt znajdujący się w  mieście położonym po prawej stronie Wisły. Podglądaliśmy tam w swobodnej atmosferze i pięknej scenerii różne, egzotyczne zwierzęta. Około godziny 18 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Zmęczeni ale zadowoleni późnym wieczorem wróciliśmy do domów.

Warsztaty pierwsza pomoc przedmedyczna

 W maju 2013 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla klasy pierwszej i trzeciej. Zajęcia odbywały się w środy w późnych godzinach popołudniowych, a prowadzone były przez p. Bożenę Semeniuk i Aldonę Chwedczuk. Uczniowie uczestniczący w warsztatach zdobyli niezbędną wiedzę teoretyczną dotyczącą zasad bezpieczeństwa oraz udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej przytomnej, jak i nieprzytomnej. Utrwalili także  znajomość alarmowych numerów telefonów. Następnie ćwiczyli wzywanie pomocy na własnoręcznie wykonanych modelach telefonów oraz uczyli się, jak należy ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Jednak największe zainteresowanie wzbudziło praktyczne ćwiczenie resuscytacji na fantomach. Na zakończenie uczestnicy warsztatów zdali egzamin i uzyskali Certyfikaty ukończenia kursu.

Majowe święto

3 maja 1791 roku  w Warszawie uchwalono pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję. Regulowała ona prawa i obowiązki obywateli oraz zasady organizacji władz kraju. Aby uczcić tak doniosłe wydarzenie, w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Uczniowie i nauczyciele wysłuchali okolicznościowego montażu słowno – muzycznego przygotowanego przez kolegów z klas IV i V.  

Zabawa choinkowa

Z życzeniami dla kolegów i koleżanek z Litwy

W grudniu uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję „Szlachetna Paczka” wykonując kartki świąteczne dla dzieci z Polskiego Domu Dziecka w Salcininku (m. Sołeczniki) na Litwie.
Życzenia przekazaliśmy za pośrednictwem wolontariuszy i harcerzy przewożących Szlachetną Paczkę
na Wschód.

Nasze kartki były dużym zaskoczeniem dla wychowanków i pracowników Domu. Życzenia wywołały wiele pozytywnych emocji i były miłym dodatkim, który pogłębił atmosferę oczekiwania na nadchodzące
Święta Bożego Narodzenia.

Wigilia Szkolna

Nasi uczniowie podczas Wigilii Szkolnej, 21 grudnia przedstawili program artystyczny pt. „Otwórz me oczy, chcę widzieć Jezusa”. Kl. I oraz VI wprowadziły nas w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Program uświetnił występ uczennic z kl. V – Julii Korolczuk, grającej na flecie, jak również Katarzyny Panasiuk, która ukazała swój talent muzyczny grając kolędy na akordeonie. Również Julia Martyniuk swoim młodziutkim talentem w solowym śpiewie poruszyła serca przybyłych na spotkanie.

Gościem szczególnym naszej Wigilii był Ks. Proboszcz Wiesław Mańczyna, który odczytał Ewangelię o Narodzeniu Pana Jezusa i przewodniczył modlitwie błogosławieństwa. W dalszej części dzieliliśmy się opłatkiem składając sobie wzajemnie serdeczne życzenia, które były wyrazem jedności, braterstwa i życzliwości.

Występy uczniów spotkały się z uznaniem wśród publiczności, sprawiły wiele radości i wzruszenia. Nie zabrakło podziękowań i życzeń. Uczniów do występu przygotowywała Pani Agnieszka Kozaczuk. W przygotowania do świątecznego spotkania włączyli się wszyscy nauczyciele we współpracy z rodzicami.

Uwieńczeniem uroczystości był poczęstunek oraz wspólne śpiewanie kolęd. Na zakończenie Pani Dyrektor naszej szkoły wręczyła nagrody zwycięzcom Konkursu Świątecznego ufundowane przez Radę Rodziców. Należy podkreślić, że prace plastyczne: choinki, bombki, stroiki świąteczne również i w tym roku były bardzo starannie wykonane.

Mikołaj w naszej szkole

NASZE SPOTKANIA Z TEATREM          

 Wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli ostatnio możliwość obejrzenia spektaklu teatralnego. Wybraliśmy się do Międzyrzeca Podlaskiego i byliśmy widzami trzech przedstawień teatralnych. Najmłodsi oglądali przedstawienie pt: „Cztery Łapy”, starsi widzieli dwa spektakle: „W drodze na Olimp” i „Nasz Mikołajek”

Zabawa Andrzejkowa w naszej szkole

Spotkanie z misjonarką świecką Katarzyną Steszuk, która pracowała na misjach w Afryce w Zambii jako wolontariuszka


Spotkanie odbyło 27 listopada. Dzieci były bardzo zainteresowane tematyką, o czym świadczyły pytania, którym nie było końca – zadawane podczas dyskusji w końcowej części spotkania, jak również w czasie samej opowieści o tym szczególnym miejscu.
Mogliśmy zobaczyć brązową ziemię, przywiezioną z Afryki, która do złudzenia przypominała zmieloną kawę, ponadto: flagę Zambii, narodowe płótno wielorakiego przeznaczenia z „afrykańską piątką”, jak również inne pamiątki, wykonane przez Afrykańczyków: rowerek i samochód (zabawki) z drutu, torebki wykonane z kolorowych woreczków foliowych (m.in. jest to jeden z wielu sposobów na zarobienie pieniędzy przez tamtejszą ludność). Mogliśmy też zobaczyć bębenek wykonany z drzewa i skóry zwierzęcej – atrybut, który towarzyszy im w różnych okolicznościach.
Dzięki ciekawej opowieści, prezentacji multimedialnej jak również prezentacji przedmiotów przywiezionych z Zambii mogliśmy pogłębić swoją wiedzę o Afryce oraz swoją misyjną świadomość.  Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z spotkania. Kliknij w miniaturkę aby powiększyć.

Narodowe Święto Niepodległości

 9 listopada 2012 roku w Szkole Podstawowej w Żerocinie odbyła się uroczysta akademia poświęcona 94 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie klasy IV i VI przygotowali podniosły program słowno – muzyczny, z którym wystąpili przed całą społecznością szkolną w pięknie udekorowanej, stosownie do uroczystości, sali. gimnastycznej. W programie znalazły się pieśni patriotyczne i legionowe oraz wiersze okolicznościowe. Na zakończenie jeden z uczniów odczytał apel poległych. Po uroczystej akademii wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami ustawili się przed szkołą, na czele stanął poczet sztandarowy. Zgromadzeni przeszli pod pomnik „Kopiec Piłsudskiego”, gdzie złożono wieniec i zapalono znicze. Następnie odśpiewano pieśń „Pierwsza Brygada” i minutą ciszy uczczono wszystkich poległych w walkach o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Potem w ciszy wróciliśmy do szkoły. Taka uroczystość to niezapomniana lekcja historii i patriotyzmu, szczególnie dla najmłodszych.  Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości. Kliknij w miniaturkę aby powiększyć.

Piotr Korolczuk, uczeń naszej szkoły zajął I miejsce w VII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiadzie Wiedzy o Św. Maksymilianie Marii Kolbe – część plastyczna –

Gratulujemy i życzymy dalszego zgłębiania drogi świętości ojca Maksymiliana, którego Papież Paweł VI 17 października 1971 r. ogłosił „błogosławionym wyznawcą”. Polskie władze państwowe 22 marca 1972 r. odznaczyły go pośmiertnie Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari, a tym samym włączyły go do grona najwspanialszych Polaków-bohaterów.

Papież Jan Paweł II 10 października 1982 r. zaliczył o. Maksymiliana do grona świętych męczenników Kościoła katolickiego, który poniósł śmierć         w obronie wiary chrześcijańskiej i cnót ewangelicznych, a tym samym podkreślił, że miłość do człowieka i wiara w Boga, wierność Jego zasadom wymagają poświęcenia i nawet ofiary z własnego życia.Ojciec Maksymilian – czciciel Matki Bożej Niepokalanej, w której widział najdoskonalszego człowieka i pośrednika pomiędzy ludźmi i Bogiem; założyciel ruchu Maryjnego pod nazwą „Rycerstwo Niepokalanej”, który działa  w kilkudziesięciu krajach świata; obrońca ludzkiej godności i ludzkiego życia; człowiek pojednania narodów: Polaków i Niemców.

Ostatnie miesiące bardzo aktywnego życia św. Maksymilian spędził w najgorszym więzieniu Gestapo w Warszawie i w obozie zagłady Auschwitz. Będąc w takim środowisku, zachował poczucie wolności, wiarę w człowieka i w Boga, na zło odpowiadał dobrem: pocieszał smutnych, krzepił upadłych na duchu, odstępował zupę i chleb wygłodniałym, wzmacniał wiarę w Boga, budził nadzieję na lepszą przyszłość, przekonywał, że prawda i sprawiedliwość zwyciężą, ukazywał sens cierpienia i ofiary, rozgrzeszał skazanych na śmierć, wskazywał, że po niej przychodzi zmartwychwstanie. Mając 47 lat ofiarował swoje życie za współwięźnia – Franciszka Gajowniczka. Zmarł 14 sierpnia 1941 r. w bunkrze głodowym Auschwitz. „Nie umarł, ale oddał życie za brata”. Tak o ojcu Maksymilianie Marii Kolbem mówił Papież Jan Paweł II, gdy ogłaszał go świętym. Męczennik  z Auschwitz nazywany jest – za Janem Pawłem II „patronem trudnych czasów”.

wspomnienie błogosławionego Jana Pawła II

W poniedziałek 22 października – w liturgiczne wspomnienie błogosławionego Jana Pawła II wyniesionego na ołtarze 1 maja 2011 roku – uczniowie naszej szkoły przedstawili spektakl ukazujący drogę Karola Wojtyły do świętości. Uczniowie przybliżyli najważniejsze wydarzenia z życia błogosławionego Jana Pawła II, które dotyczyły okresu młodości, posługi kapłańskiej, biskupiej, aż po okres pontyfikatu. Naszymi myślami i sercem wracaliśmy do dziedzictwa wiary jakie pozostawił nam bł. Jan Paweł II, dziedzictwa, które uczy odkrywać wciąż na nowo dobro w nas samych i w drugim człowieku, a nade wszystko w rodzinie.Uwieńczeniem programu artystycznego była prezentacja teledysku pt. „Polski teolog Karol Wojtyła”. Sztuka teatralna była przygotowana pod kierunkiem Pani Agnieszki Kozaczuk. Od strony technicznej pomocą służył Pan Łukasz Moskal.Tuż po części artystycznej nastąpiło ogłoszenie wyników konkursów o tematyce papieskiej: konkursu wiedzy i plastycznego. Pani Dyrektor Anna Świderska wręczyła laureatom konkursów nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSÓW O TEMATYCE PAPIESKIEJ KONKURS PLASTYCZNYpt. „JAN PAWEŁ II – PAPIEŻ RODZINY” Nagrody główne Patrycja Kortoniuk kl. III Aleksandra Korolczuk kl. IPiotr Korolczuk kl. IVJulia Korolczuk kl. VNatalia Ostapiuk kl. III Nagrody pocieszenia Emilia Kortoniuk kl. IJulia Martyniuk kl. IKinga Walczuk kl. II KONKURS WIEDZY O TEMATYCE PAPIESKIEJ I miejsce – Weronika Walczuk kl. VI – 77 p./100 II miejsce – Łukasz Kowalczyk kl. IV – 66 p./100 III miejsce – Mateusz Charewicz kl. VI – 54p./100 IV miejsce – Karolina Kiryluk – 40,75 p./100Ś

Ślubowanie klasy I

Dnia 15 października 2012 roku odbyło się w naszej szkole uroczyste Ślubowanie klasy I. Pierwszoklasiści pod opieką koleżanki z klasy szóstej i w towarzystwie Szewczyka Dratewki wyruszyli w poszukiwaniu czarodziejskiego Klucza do Wiedzy. Po drodze dzieci spotykały różne zwierzątka, które obdarowywały ich wspaniałymi prezentami. W ten sposób otrzymały: dar pracowitości od pszczółki, dar wytrwałości od mrówki, dar zabawy od świerszcza oraz dar przyjaźni od żabek. Jednak nadal nie posiadając magicznego Klucza wyruszyły w dalszą drogę z Szewczykiem i napotkały groźną czarownicę, która zleciła im wykonanie trzech zadań. Pierwszaki znakomicie wywiązały się z tych poleceń, gdyż pięknie zaśpiewały piosenkę, wyrecytowały wiersz i popisały się swymi umiejętnościami z zakresu rachunków, czym zaskoczyły czarownicę. Ta nie tylko podarowała im Klucz do Wiedzy, ale również pozwoliła ożenić się Dratewce z królewną uwięzioną w zamku. Szczęśliwe dzieci po pożegnaniu ze zwierzątkami mogły powrócić do szkoły. Wówczas złożyły uroczystą przysięgę na Sztandar Szkoły i zostały pasowane na uczniów Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Żerocinie. Aktu pasowania dokonała pani dyrektor Anna Świderska, a każdy z uczniów otrzymywał z rąk wychowawczyni Aldony Chwedczuk na pamiątkę dyplom i książkę ufundowaną przez Radę Rodziców. Następnie głos zabrał zaproszony Wójt Gminy Drelów pan Piotr Kazimierski, który złożył dzieciom życzenia i wraz z panem Rafałem Kortoniukiem ( kierownikiem ds. oświaty) wręczył upominki nowo pasowanym uczniom. Kolejnym punktem uroczystości był poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów klasy pierwszej, na który oprócz gości, uczniów i rodziców zaproszono wszystkich nauczycieli naszej szkoły, którzy w tym dniu świętowali Dzień Edukacji Narodowej

  Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013 Dnia 3 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Mszy świętej odprawionej w miejscowej kaplicy przewodniczył ks. proboszcz Wiesław Mańczyna, natomiast w szkole powitała wszystkich pani dyrektor Anna Świderska oraz grono pedagogiczne.