Archiwum 2015-2016

„GOŚCIU, POCZYTAJ MI, PROSZĘ…” – WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE

Przez cały rok szkolny prowadziliśmy w Szkole Podstawowej w Żerocinie akcję „Gościu, poczytaj mi, proszę…”.  Cyklicznie zapraszaliśmy różnych gości, którzy głośno czytali wszystkim uczniom wybrane utwory. Wśród zaproszonych znaleźli się: Rafał Kortoniuk – inspektor do spraw oświaty w Urzędzie Gminy Drelów, pani bibliotekarka z Biblioteki Publicznej w Drelowie – Beata Korolczuk, absolwentka naszej Szkoły Agata Semeniuk, pani pielęgniarka z Ośrodka Zdrowia w Drelowie – Anna Kupidura, Agnieszka Semeniuk – studentka odbywająca praktyki nauczycielskie w naszej szkole, pani Elżbieta Borowik – nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Szóstce. Na zakończenie naszej akcji przybył Wójt Gminy Drelów  Piotr Kazimierski, który przeczytał fragment „Fizi Pończoszanki”, zachęcał do czytania książek oraz złożył wszystkim wakacyjne życzenia. Głośne czytanie dzieciom to prosta, ale skuteczna metoda wspomagania ich ogólnego rozwoju. Czynność ta wzbogaca język i wiedzę słuchaczy, pomaga budować system wartości, wskazuje wzorce właściwych postaw i zachowań.

Z WIZYTĄ W REZERWACIE „LISKI”

Wizytę w rezerwacie „Liski” planowaliśmy już w ubiegłym roku szkolnym. Niestety, nie udało się, przeszkodziła nam ulewa. W tym roku plany udało się zrealizować. 13 czerwca 2016 roku uczniowie klas IV-VI pod opieką swoich wychowawców i pana od wychowania fizycznego wyruszyli na rowerową wyprawę. Do rezerwatu dotarliśmy szybko i sprawnie. Na leśnym parkingu spotkaliśmy się z pracownikami Nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski: panami Adamem Szulikiem i Łukasz Panowie oprowadzili nas po leśnej ścieżce edukacyjno-dydaktycznej w rezerwacie „Liski”, przedstawili formy ochrony przyrody, opowiedzieli o drzewach i różnych roślinach rosnących w tym miejscu, przypomnieli zasady zachowania w lesie. Na zakończenie panowie przeprowadzili krótki kwiz, jego zwycięzcy otrzymali pięknie wydane albumy.  Gdy zakończyliśmy odwiedziny w Rezerwacie, ruszyliśmy w dalszą drogę. Po pokonaniu kolejnych kilometrów zasłużyliśmy na posiłek i odpoczynek. W specjalnie przygotowanym przez Nadleśnictwo Międzyrzec Podlaski miejscu rozpaliliśmy ognisko, upiekliśmy kiełbaski ufundowane nam przez Radę Rodziców. Chwile relaksu szybko minęły, ruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły. Rowerowym wyprawom muszą towarzyszyć awarie sprzętu. Nie ustrzegliśmy się ich i my. Udało się jednak je pokonać i zmęczeni, ale szczęśliwi i zadowoleni wróciliśmy do szkoły.     

SPOTKANIA Z PRZYRODĄ I HISTORIĄ

11 czerwca 2016 roku uczniowie klasy 4 wraz ze swoją wychowawczynią odwiedzili znajdujące się w naszej miejscowości gospodarstwo pana Lucjana Dudy. Pan Lucjan w swojej zagrodzie hoduje daniele i jelenie. Tych ciekawych i niezwykle trudnych do zobaczenia w naturze zwierząt w gospodarstwie mieszka kilkanaście. Samice wyglądają pięknie, samce pięknie i dostojnie. Gospodarz stworzył im do życia warunki zbliżone do naturalnych. Oprócz ssaków obejrzeliśmy też ptaki – bażanty, przepiórki, gołębie. Po obejrzeniu zwierzątek ruszyliśmy na rowerową wycieczkę po Żerocinie. Zobaczyliśmy miejsce, gdzie kiedyś znajdowały się żerocińskie czworaki. Obejrzeliśmy rejon lasu, na którym dawniej znajdowała się smolarnia. Ten etap wędrówki zakończyliśmy ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Chwile posiłku i wytchnienia przerywaliśmy wesołymi zabawami. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy w dalszą drogę. Leśnymi duktami, drogami wiodącymi wśród pól i łąk dotarliśmy do szkoły. Uczniowie klasy 4 nie tylko miło spędzili ze sobą czas, ale zobaczyli też miejsca związane z historią naszej wsi.  

DZIEŃ DZIECKA NA SPORTOWO

1 czerwca w tym roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Żerocinie mogą uznać za niezwykle udany. Liczne konkurencje pozwoliły wybrać najlepszych sportowców z każdego oddziału. Rodzice przygotowali poczęstunek: gorące kiełbaski z grilla, lody i pyszne ciasto! Dzięki ofiarności sponsora nagrodziliśmy najlepszych sportowców, a wszyscy otrzymali upominki: kolorowe piłki lub lalki. Sponsorowi, który pragnie pozostać anonimowy, serdecznie dziękujemy!!!

A może nad morze…

W dniach 19-23 maja 2016r., wspólnie z uczniami Gimnazjum w Dołdze, byliśmy na wycieczce autokarowej nad morzem. Wędrując po Kaszubach i Trójmieście poznawaliśmy historię i piękno naszej ojczyzny. Wspaniała pogoda sprzyjała nie tylko zwiedzaniu, ale także relaksowi. Wszyscy uczestnicy wycieczki zamoczyli nogi w Bałtyku i zdobyli świeżą opaleniznę na sopockiej plaży. W pamięci na zawsze pozostaną obrazy ciekawych miejsc i przygody jakie tam przeżyliśmy.

SUKCESY RECYTATORSKIE WIKTORII

Rok 2015/2016 obfitował w sukcesy recytatorskie uczennicy klasy pierwszej Wiktorii Martyniuk. Z początkiem roku szkolnego pierwszoklasistka przygotowywała się pod kierunkiem pani Aldony Chwedczuk do XIV Konkursu Recytatorskiego im. Jana Brzechwy „Poeci dzieciom”. Recytując utwór „Mama się odchudza” Natalii Usenko 17 listopada  w MOK w Międzyrzecu Podlaskim Wiktoria zdobyła pierwsze miejsce i otrzymała nagrodę książkową. W następnym semestrze pełna zapału uczennica wraz z wychowawczynią wytrwale ćwiczyła recytację wiersza „Śniadanie” Katarzyny Bosackiej. Interpretacja tego utworu przyniosła jej pierwsze miejsce w XXXV Małym Konkursie Recytatorskim w kwietniu na szczeblu gminnym w Drelowie, a następnie pierwsze miejsce w maju na szczeblu powiatowym w Międzyrzecu Podlaskim. Oprócz najwyższego podium zdobyła również ciekawe nagrody książkowe i grę edukacyjną.  Wygrana otworzyła jej drogę do reprezentowania powiatu bialskiego, a  tym samym gminy Drelów oraz Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Żerocinie podczas Koncertu Laureatów Turnieju Wojewódzkiego uczniów klas młodszych województwa lubelskiego. Gala odbyła się 2 czewca 2016 roku w Lublinie, a  jej organizatorem był Wojewódzki Ośrodek Kultury.Talent, zaangażowanie i wytrwałość najmłodszej uczennicy w szkole zasługuje na najwyższą pochwałę.

Matematyczne osiągnięcia uczniów Szkoły Podstawowej

w Żerocinie

W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie naszej szkoły wzięli udział

w dwóch Międzynarodowych Konkursach Matematycznych:

,,Olimpiada Wiedzy Archimedes Plus’’. W jesiennej edycji konkursu dwóch uczniów otrzymało dyplom laureata.

Są to:

1. Emilia Kortoniuk – kl. IV laureat IV stopnia,

2. Hubert Hańczuk – kl. IV laureat II stopnia.

W wiosennej edycji konkursu mamy 4 laureatów.

Są to:

1. Konrad Nikończuk – kl. VI – laureat II stopnia

2. Hubert Hajczuk – kl. IV laureat III stopnia

3. Piotr Szczepaniuk – kl. III laureat IV stopnia

4. Bartek Korolczuk kl. III laureat V stopnia

ŚWIĘTO PIERWSZEJ POLSKIEJ KONSTYTUCJI

Społeczność naszej szkoły świętowała 225 rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji, uchwalonej 3 maja 1791 roku w Warszawie podczas obrad Sejmu Wielkiego. Uczniowie obejrzeli prezentację, pokazującą historyczne wydarzenia w naszym kraju, które poprzedziły uchwalenie ustawy zasadniczej lub miały miejsce już po jej uchwaleniu. Następnie uczniowie klasy czwartej odśpiewali kilka pieśni nawiązujących do tych niezwykle ważnych i brzemiennych w skutki wydarzeń historycznych.

ZABAWA CHOINKOWA

Wyróżniona w Konkursie Międzynarodowym

Dnia 19 stycznia 2016 r. odbyło się spotkanie laureatów etapu powiatowego Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Zapobiegajmy pożarom” organizowanego przez Zarząd Główny Związku OSP RP w Warszawie. Dyplom – Wyróżnienie uczennicy klasy IV Szkoły Podstawowej i.m. Legionów Polskich w Żerocinie, Julii Martyniuk, wręczył starosta bialski Tadeusz Łazowski i st. bryg. Zbigniew Łaziuk – Komendant Miejski PSP w Białej Podlaskiej. Wyróżnione prace zostały zgłoszone do udziału w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym, w którym udział brały dzieci z kilku państw europejskich, m.in. Niemiec, Austrii, Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi. W czerwcu Komisja konkursowa z obwodu brzeskiego na Białorusi również nagrodziła pracę plastyczną wykonaną przez Julię Martyniuk pod kierunkiem nauczycielki Bożeny Semeniuk. Laureatce i jej opiekunce serdecznie gratulujemy!

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

SZKOLNE SPOTKANIE OPŁATKOWE

Dnia 21 grudnia 2015r. odbyło się w naszej szkole Spotkanie Opłatkowe, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie, grono pedagogiczne a także rodzice, dziadkowie i młodsze rodzeństwo naszych uczniów. W bożonarodzeniowy nastrój gości wprowadził minispektakl przygotowany przez uczniów klasy III, uświetniony przez szkolny chórek. Po krótkim przedstawieniu ksiądz Sebastian Mućka odczytał fragment Pisma Świętego mówiący o narodzeniu Jezusa a pani Dyrektor przekazała pełne ciepła słowa. Następnie dzieliliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia. Podczas wspólnego obcowania uczniowie i goście mieli przyjemność spróbowania wigilijnych specjałów przygotowanych przez Rodziców. Na stole nie zabrakło również stroików i innych ozdób wykonanych przez uczestników konkursu plastycznego „Magia Świąt”. Po wspólnym poczęstunku chętni uczniowie śpiewali kolędy i pastorałki. Warto było zorganizować taką wspólną uroczystość, gdyż łzy wzruszenia i błyski radości w oczach rekompensowały poniesione trudy.

Andrzejki

UCZCILIŚMY ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole zawsze mają charakter niezwykle uroczysty. Tak było i w tym roku. Uczniowie klas czwartej i piątej przedstawili historię walki Polaków o odzyskanie niepodległości, zaśpiewali też bardzo pięknie najpopularniejsze pieśni legionowe. Następnie wszyscy obejrzeli prezentację multimedialną pt: „Szlakiem Legionów Piłsudskiego po Podlasiu”. Kolejnym punktem obchodów Święta Niepodległości było złożenie wieńca i zapalenie zniczy przy kopcu upamiętniającym pobyt legionistów Piłsudskiego w Żerocinie. W uroczystym świętowaniu towarzyszyli nam radna Janina Waszczuk i sołtys Tomasz Bieniek.    

Wyjazd na Spektakl Teatralny

Światowe Dni Młodzieży

Ślubowanie klasy I

Występ Klauna Waldusia

Dzień chłopaka

Spotkanie z misjonarzem pracującym w Angoli

Ojcem Emilem Kałką – 18.09.2015

Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2015-2016

Dnia 1 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Mszy świętej odprawionej w miejscowej kaplicy przewodniczył ks. proboszcz Wiesław Mańczyna, natomiast w szkole powitała wszystkich pani dyrektor Anna Świderska oraz grono pedagogiczne